rania się przed pójściem na siłownię. Często blokuje nas wstyd lub po prostu oszczędność pieniędzy i czasu, dlatego decydujemy się na ćwiczenia w domu. Nie zawsze jednak wystarczy nam masa naszego ciała – w którymś momencie przestaniemy progresować i cały proces stanie w miejscu. Jak temu zapobiec? Najlepszym sposobem będzie wyposażenie swojego miejsca do treningów w sprzęty do ćwiczeń w domu. Które z nich wybrać? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy najważniejsze informacje w poniższym artykule.
Zestaw do ćwiczeń w domu
Kompletowanie sprzętu do ćwiczeń w domu to nie lada wyzwanie! Zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze zdrowym trybem życia i aktywnością fizyczną. Do niedawna była to wręcz konieczność – ze względu na pandemię oraz sytuację, która zmusiła wiele osób do inwestycji w zestaw do ćwiczeń w domu, by nie zaprzepaścić swoich dotychczasowych efektów.
Co jednak powinno wejść w skład takiego sprzętu? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na gryfy z obciążeniami powlekanymi. To nowoczesna technologia, która pozwala na rozbudowanie swojego treningu nie tylko o klasyczne ćwiczenia siłowe, ale także body pump, czy zajęcia fintess ze sztangą. Gryf z obciążeniami to właściwie podstawowy sprzęt do treningu siłowego – pozwala na zwiększenie siły i masy mięśni, w tym ramion i klatki piersiowej, ale sprawdzi się także do rozbudowy pośladków w ćwiczeniach takich jak hip thrust, glute bridge czy klasyczny przysiad z obciążeniem. Jeśli jednak nie mamy na tyle miejsca w swoim domu, by ćwiczyć ze sztangą, można zamienić ją na tradycyjne hantle regulowane. Najlepszym rozwiązaniem są te, które dają obciążenie na poziomie do 40 kg. To one pozwolą na utrzymanie efektów, gdy przenosimy się z siłowni do domu, a także na progresowanie na początkowym etapie treningowym. Hantle będą przydatne do ćwiczeń wspomnianych powyżej, ale także do wielu innych, w tym wyciskania czy unoszenia na boki lub przed siebie. W skład zestawu do ćwiczeń w domu powinny wchodzić także gumy oporowe – wśród nich zarówno mini bands, jak i szerokie, długie gumy. Te pierwsze świetnie sprawdzą się do ujędrnienia pośladków oraz ud, ponieważ to głównie w ćwiczeniach partii dolnych będą używane. Można je jednak wykorzystać do ćwiczeń górnych partii – gumy dają ogromną różnorodność, dlatego każdy znajdzie ćwiczenia idealne dla siebie. Ten drugi rodzaj natomiast może posłużyć jako alternatywa dla wyciągu – wystarczy zahaczyć je o drzwi lub kanapę, a następnie wykonywać ćwiczenia takie jak wykopy na wyciągu. Sprawdzą się także jako dodatkowe obciążenie w hip thrust oraz glute bridge.
Przyrządy do ćwiczeń w domu
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać? Jeśli posiadasz już wszystkie wymienione powyżej przyrządy, z pewnością zastanawiasz się, co więcej możesz zrobić, żeby dalej progresować i nie stać w miejscu podczas treningów. Cele same się nie osiągną, dlatego warto rozbudowywać swoją domową siłownię o dodatkowe produkty. Wśród niezbędników takiego pomieszczenia można wymienić przyrządy do ćwiczeń cardio – czyli między innymi bieżnia, rowerek lub orbitrek. W tym przypadku warto kierować się tym, co lubimy – jeśli bieganie nie jest dla nas priorytetem, lepiej będzie pomyśleć nad rowerkiem. Co więcej, duży wpływ na wybór sprzętu do ćwiczeń w domu ma ilość miejsca, którą dysponujemy. Bieżnia zajmuje dużo większą przestrzeń niż rowerek, dlatego jeśli mamy ograniczenie w tym aspekcie, z pewnością zdecydujemy się na mniejszy przyrząd. Niektóre sprzęty pozwalają na rozszerzanie ich możliwości. Chodzi między innymi o bieżnię – kojarzy nam się z bieganiem, którego uprawiać nie będą osoby z wysoką nadwagą, ponieważ może to szkodzić ich stawom. Jednak można wykorzystać ją w inny sposób, na przykład nabijając ilość kroków podczas spaceru szybkim tempem. Jeśli nie mamy w ciągu dnia czasu na aktywność spontaniczną w postaci wychodzenia na spacery, warto pomyśleć nad bieżnią, dzięki której nawet podczas deszczowego zimnego wieczoru możemy wyrobić naszą dzienną normę. To także urozmaicenie pozostałych treningów – kroki są ważną częścią dnia, którą możemy kontrolować i wychodzić dzięki nim dodatkowy deficyt energetyczny powodujący zrzucanie zbędnych kilogramów.
Czytaj więcej o Treningach domowych.