Jak zdrowo się odżywiać?
Jak zdrowo się odżywiać?

Jak zdrowo się odżywiać?

Zdrowe odżywianie to jeden z tematów, które w dzisiejszych czasach powracają do centrum zainteresowania wielu osób. To świetnie zresztą świadczy! Zyskujemy świadomość wpływu żywności, jaką spożywamy każdego dnia, na nasze zdrowie oraz samopoczucie. O czym jednak należy pamiętać podczas zdrowego odżywiania? Co zrobić, żeby nasze żywienie faktycznie takie było? Czy rzeczywiście konieczne jest regularne spożywanie posiłków, żeby nasz metabolizm był w jak najlepszej formie? Podpowiadamy w poniższym artykule! Zapraszamy do czytania.

Mity o zdrowym odżywianiu

Wiele osób wciąż uważa, że zdrowe odżywianie to nic innego, jak całkowita rezygnacja z tłuszczy, słodyczy, białego pieczywa i – o zgrozo – ziemniaków. Nie bez powodu dużą popularnością cieszą się diety ketogeniczne, które prawie całkowicie wykluczają dostarczanie białka oraz węglowodanów z żywności, stawiając tym samym wyłącznie na warzywa. To jednak absolutnie nie jest dobre rozwiązanie. Nie ma nic złego w ziemniakach, białym pieczywie, słodyczach czy nawet paluszkach rybnych albo pizzy od czasu do czasu. Jak to mówią, wszystko jest dla ludzi – warto pamiętać przede wszystkim o ilościach, w jakich dostarczamy wymienione składniki do naszego organizmu. Jeśli uważasz, że tyjesz od ziemniaków – jesteś w błędzie. Nie da się tyć od jednego, konkretnego produktu – tyjemy wyłącznie od nadwyżki kalorycznej. Niejedna osoba zrobiła formę życia, jedząc co rano tosty na śniadanie. Istnieją nawet badania, w których mężczyzna przez kilka miesięcy je wyłącznie fast food, rezygnując z pozostałych produktów, ale pozostaje w deficycie kalorycznym. Jaki jest tego efekt? Otóż schudł. Oczywistym jest, że da się zrzucić na wadze, jedząc wyłącznie czekoladę, o ile bilans energetyczny będzie na minusie. Jednak nie na tym polega zdrowe odżywianie. Wprowadzenie zmian zazwyczaj wymaga dużej ilości czasu i cierpliwości. (czytaj też: Jak szybko schudnąć? Dieta na płaski brzuch)

Zdrowe odżywianie – od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że nic nie da się zrobić od razu. Wszystko dzieje się powoli, jesteśmy też tylko ludźmi, którzy mają prawo się potknąć, a następnie wstać i iść dalej. Dlatego też nie ma sensu w całkowitej rezygnacji z produktów, które lubimy, bo są stereotypowo uważane za niezdrowe. Zdrowe odżywianie bazuje przede wszystkim na wprowadzaniu zdrowych nawyków. Najlepszym sposobem zalecanym przez wielu trenerów czy dietetyków jest podział produktów w skali 80×20, gdzie 80% oznacza produkty pełnowartościowe, zdrowe, jak najmniej przetworzone, natomiast 20% – pozostałe. Wśród nich mogą znaleźć się: chipsy, batony, paluszki rybne, słodkie napoje, pizza na mieście i wiele, wiele innych. Prawda jest taka, że zdrowe odżywianie to sposób życia. Trudno jest wprowadzić dietę, która ogranicza nas na każdym możliwym kroku – musimy koniecznie pilnować makro, nie możemy wychodzić ze znajomymi, a już na pewno wypić piwa do wieczornego meczu. Nie tędy droga! W ten sposób prędzej się zamęczymy, a już na pewno rzucimy dietę po niedługim czasie, wracając do wrzucania w siebie wszystkiego, co nam wpadnie w ręce ze względu na psychiczne obciążenie. Dieta to styl życia – musi nam odpowiadać i być dostosowana do naszych wymagań czy oczekiwań. Tylko w ten sposób mamy możliwość wprowadzenia zdrowego odżywiania na dobre do naszego życia.

 

Dodaj komentarz