Forma na lato. Jak ją zrobić?
Forma na lato. Jak ją zrobić?

Forma na lato. Jak ją zrobić?

Im bliżej lata i im cieplej na dworze się robi, tym chętniej żegnamy biały śnieg i szukamy sposobów na wyjście spod pierzyny. Często w tym momencie podejmujemy decyzje o zmianach, w tym między innymi dotyczących naszego ciała i jego aspektu wizualnego. Kto z nas nie chce mieć idealnej formy na lato? W Internecie aż roi się od sposobów na szybkie zrzucenie kilogramów, które jednak prawie na pewno spowodują u nas efekt jojo, a zatem zupełnie odwrotny od zamierzonego. Sprawdź, co zrobić, żeby lepiej się prezentować podczas wakacji na plaży!

Co zrobić, żeby osiągnąć cel?

Przede wszystkim: wyznaczyć ten cel. Dla jednych będzie to zrzucenie masy ciała, a dla innych – nabranie jej. Jesteśmy różni, dlatego też zupełnie różnie podchodzimy do tematu diety i sportu. Inne zapotrzebowania powodują, że nie da się obrać jednego uniwersalnego celu. Wiele osób upatruje w zmianach tego typu elementów zdrowotnych – to dobrze! Ruch i zdrowe odżywianie bardzo szybko spowodują, że zaczniemy nie tylko wyglądać, ale też czuć się lepiej.

Co jednak zrobić, żeby forma na lato była w gotowości? Gdy już ustalimy cel, do którego dążymy, warto rozpisać sobie plan, według którego będziemy działać. Dla jednych będzie to plan treningowy, dla innych – dietetyczny, a dla jeszcze kogoś oba. Najlepszym połączeniem jest zdecydowanie opcja ostatnia, czyli zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie odpowiedniej ilości ruchu. Warto mieć na uwadze to, że sport jest bardzo szeroką dziedziną – nie jest tak, że tylko osoby regularnie ćwiczące na siłowni mogą osiągnąć sukces. Nie każdy lubi treningi siłowe, dlatego nie każdy będzie je wykonywał. Można jednak wymienić je na coś zupełnie innego, na przykład jazda na rowerze, kiedy dopisuje pogoda, pływanie na basenie, a nawet zwykły spacer.

Czasem zdecydowanie lepiej postawić na wyrobienie przysłowiowych 10 000 kroków niż katowanie się ćwiczeniami, których nawet nie lubimy. Wykonywanie treningów z poczucia obowiązku może obniżać ich skuteczność pod tym kątem, że wtedy zazwyczaj nie staramy się na tyle, na ile powinniśmy. Co więcej, ucierpi na tym nasza relacja ze sportem – nie ma sensu zrażać się do całej szerokiej dziedziny, robiąc coś na siłę.

Ustal swój plan

Ustal swój plan
Ustal swój plan

 

Trzymanie się ustalonego planu pozwoli nam z tygodnia na tydzień zauważać efekty wizualne. Warto pamiętać jednak o tym, by całość skrupulatnie notować w zeszycie lub Excelu w postaci wagi ciała oraz obwodów w różnych miejscach. Co więcej, przydatne może okazać się robienie zdjęć w każdym tygodniu, w którym dokonujemy pomiarów. Często cyferki stoją w miejscu, a wiele zmian zachodzi na polu wizualnym, którego jednak nie zobaczymy, ponieważ zbyt często obserwujemy swoje odbicie w lustrze. Dopiero porównanie fotografii z różnych okresów może uświadomić nam, jak długą drogę już przeszliśmy i co udało nam się zyskać. W Internecie jest wiele darmowych planów treningowych i dietetycznych.

W szczególności osoby początkujące powinny zainteresować się jednak współpracą na tym tle ze specjalistą, jakim jest trener personalny. W dzisiejszych czasach technologia przeszła niebywałą drogę, dlatego też mamy możliwość nie tylko spotkań na siłowni, ale też ustalenia planu do samodzielnej realizacji i konsultowania zmian oraz efektów z trenerem. To ciekawa opcja, dzięki której możemy jednocześnie realnie zredukować koszt usługi tego typu. Dla osób, które są już dość zaawansowane i obracają się w temacie treningów i diety od jakiegoś czasu, polecaną opcją jest wykorzystanie darmowych planów i dostosowanie ich do swoich wymagań oraz preferencji. Nie istnieje jeden uniwersalny plan, który sprawdzi się każdemu, ponieważ – jak wspomnieliśmy powyżej – każdy ma inny cel. Jeśli trener wysyła Ci skopiowaną formatkę, powinieneś absolutnie natychmiast zmienić trenera. Co więcej, dostosowanie darmowego planu pod siebie to także próba dla nas samych. Możemy swobodnie wprowadzać zmiany i patrzeć, co nam się sprawdza, dbając o poszczególne partie ciała. Dobrze jest mieć jednak świadomość tego, że często jesteśmy dość krytyczni względem siebie, dlatego trener personalny patrzący na cały proces z boku jest świetnym rozwiązaniem na każdym etapie drogi.

Działanie hybrydowe. Dlaczego najlepsze?

Podejście hybrydowe w postaci połączenia planu dietetycznego z treningowym daje zdecydowanie najlepsze efekty. Nie da się ukryć, że płaski brzuch robimy w kuchni (sprawdź jednak nasze Ćwiczenia na brzuch), jednak jędrne pośladki to zdecydowanie domena treningu siłowego. Jeśli zrezygnujemy z diety, czyli tak zwanego “trzymania miski” i liczenia zjadanych przez nas kalorii, możemy nieco zawieść się na efektach, ponieważ często źle szacujemy wagę używanych produktów. Warto mieć jednak świadomość tego, że nawet jeśli nie liczymy kalorii, to one nadal istnieją – zjedzenie ich ponad nasze dzienne zapotrzebowanie to prosta droga do zwiększenia obwodów oraz wagi ciała.

Kluczem do sukcesu jest zatem deficyt kaloryczny. To tego trzeba się trzymać, by osiągnąć zaplanowany cel – lub surplus kaloryczny w przypadku osób, które wymagają zwiększenia masy swojego ciała. W obu przypadkach jednak znaczenie ma ilość kalorii oraz jakość spożywanych produktów. Choć mówi się, że można jeść tylko czekoladę, a i tak schudnąć, jeśli jej ilość będzie dobrze dobrana, to jednak nie ma co spodziewać się efektów w postaci dobrego samopoczucia czy wysokiej produktywności w ciągu dnia. Tym samym jakość skóry może pozostawiać wiele do życzenia, a także – co najważniejsze – stopień najedzenia. To często jeden z największych wyzwań redukcji – jeść objętościowo. Szukamy doznać smakowych, które jednak nastawiają nas na kolejne smakołyki. W niektórych przypadkach, gdy kalorie są już dość nisko ucięte, dobrze jest zrezygnować z dodatków typu Nutella czy biała czekolada do smaku, ponieważ zjedzenie jednej kostki często powoduje sięgnięcie po resztę tabliczki.

Do czego przyda się forma na lato?

Samo robienie formy na lato trwa dość długo. Nie jest to coś, co osiągniemy w ciągu tygodnia czy nawet miesiąca – zwłaszcza, jeśli przez długie lata regularnie zaniedbywaliśmy się, jedząc niezdrowe produkty czy ograniczając ruch do wyjścia na parking do samochodu. Po co jednak wprowadzać zmiany tego typu? Czas wakacji to moment, który sprzyja przede wszystkim nowym znajomościom. Wtedy to twarze są roześmiane, słońce wysoko grzeje, a poznawanie nowych osób przychodzi z niezwykłą łatwością. To świetna okazja na to, by wyglądać atrakcyjnie i przyciągać do siebie płeć przeciwną. Nie bez powodu mówi się, że to letnie romanse zapadają najbardziej w pamięć!

Jednak z pierwszych rzeczy, na które zwracają uwagę mężczyźni, to wygląd kobiety. Jedna z pierwszych rzeczy, na które zwracają uwagę kobiety, to wygląd mężczyzny. Można oczywiście mówić, że ważniejszy jest intelekt, poczucie humoru, nastawienie do życia, szacunek. Jednak to teoria. Praktyka zaś stanowi, że szukając erotycznej przygody stawiamy przede wszystkim na wygląd zewnętrzny. Osoby seksowne, zadbane mogą w tej mierze liczyć na największe sukcesy.
Nie oznacza to, że negujemy zasadę body positivie, czyli akceptowania swego ciała. Jest ona bardzo ważna dla samopoczucia – ale nie jest dominująca. Seksowne, w opinii ogółu, osoby mają największe szanse na zawarcie nowych znajomości i przeniesienie ich na grunt intymny. Kuszenie potencjalnych partnerów/partnerek atrakcyjnym ciałem jest przecież normą. Zresztą nie tylko potencjalnych. Przecież obecnym też coś się należy. Wyglądać seksownie dla męża, żony? Często pozwala to na zwiększenie pożądania „drugiej połówki”, rozpalenie związku, chęć na częstsze igraszki, przytulanki i seks. Nie chodzi przy tym, by robić coś tylko dla kogoś. Róbcie to przede wszystkim dla siebie.

Przeczytaj też nasze artykuły o Sprzętach do ćwiczeń w domu i o tym, Jak poprawić kondycję.

Dodaj komentarz