Celibat, abstynencja, brak seksu
Celibat, abstynencja, brak seksu

Celibat, abstynencja, brak seksu

Istnieje wiele powodów, dla których może wystąpić abstynencja seksualna (lub nieuprawianie seksu). Może być ona dobrowolna lub może być spowodowana brakiem intymności, przyczynami związanymi ze związkiem lub przyczynami medycznymi. Do czego może ona prowadzić?

Celibat – co to jest?

Słowu celibat można nadać dwa znaczenia. Celibat najczęściej kojarzony jest z osobami duchownymi różnych wyznań. Oznacza on powstrzymanie się od małżeństwa, ale niekoniecznie od seksu. Celibat istnieje od kiedy? Celibat obowiązuje od ponad 1000 lat w Kościele katolickim. To właśnie wtedy stał się prawem. Podstawą była chęć uniemożliwienia księżom gromadzenia majątku dla swoich dzieci (między innymi).
Celibat można również przetłumaczyć jako abstynencję seksualną.
Ten rodzaj abstynencji seksualnej można określić jako dobrowolny. Dokonują jej ci, którzy się na nią decydują. Może wynikać z innych powodów.

Możesz wieść szczęśliwe życie bez seksu

Aseksualizm, czyli orientacja seksualna, to kolejny powód, by prowadzić życie wolne od seksu. Uważa się, że ta orientacja stanowi niewielki procent populacji. Nie odczuwają oni potrzeby uprawiania seksu i często uważają, że jest on niekomfortowy. Nie jest to jednak norma. Niektórzy aseksualiści w związkach z osobami o innej orientacji decydują się angażować w różne aktywności dla dobra ich związku. Nie uważają jednak tych czynności za ekscytujące czy pożądane.
Inne powody powstrzymywania się od aktywności seksualnej to względy medyczne, traumatyczne przeżycia w przeszłości, efekty uboczne leków, połóg.
Często mówimy też o abstynencji seksualnej w czasie trwania małżeństwa. Jest to coś, czego jedna ze stron nie chce robić. Jest to sytuacja, w której jeden z partnerów zdecydował się nie odbywać stosunków penetracyjnych lub innych form aktywności seksualnej. Jeden z partnerów jest zmuszony do powstrzymania się od aktywności seksualnej i nie może szukać innych sposobów na zaspokojenie swoich potrzeb. Abstynencja seksualna jest zwykle problemem dla mężczyzny, ale to kobieta jest często tą, która „nie chce”.

Co się dzieje z mężczyzną, który nie uprawia seksu?

Usuwamy powody, dla których partner może nie chcieć uprawiać seksu. Mogą one wynikać z konfliktu w związku (np. wcześniejszej niewierności), naturalnego spadku libido i niezadowolenia z możliwości partnera.
Mężczyzna, który nie uprawia seksu w sposób „wymuszony”, nazywany jest abstynentem seksualnym. Może ona prowadzić do obniżenia nastroju, depresji, wzrostu niechęci do partnerki, zwątpienia w istnienie związku, złości i agresji. Może również prowadzić do dysfunkcji seksualnych, takich jak np. spadek potencji czy libido.
Jeśli abstynencja seksualna nie jest świadomą intencją abstynenta, zaleca się konsultację z psychologiem lub seksuologiem.

Dodaj komentarz