Jednym z czynników najmocniej wpływających na jakość życia erotycznego mężczyzn, jest to, czy są w stanie osiągnąć erekcję, jak długo ona się utrzymuje, na ile jest silna. Niestety, problemy z erekcją dotyczą coraz większej liczby panów. W różnym wieku – w tym coraz młodszych. Przyczyny tych problemów są różnorodne, chociaż bez większego trudu da się wyróżnić te najczęstsze i najpowszechniejsze. Da się, chociaż niestety nie zawsze, wyeliminować je przynajmniej częściowo.
Jakie są przyczyny problemów z erekcją?
Kiedyś trudność w osiągnięciu wzwodu była charakterystyczna głównie dla wieku – z przyczyn naturalnych mężczyźni w wieku senioralnym po prostu przestają mieć erekcję. Obecnie jednak nawet u dwudziesto-trzydziestolatków zjawisko staje się coraz częstsze. Za przyczynę uważa się między innymi zbyt intensywne tempo życia. Zbyt dużo czasu poświęcanego pracy, a co za tym idzie wypełnionego stresem i zmęczeniem rzutuje na różne aspekty życia, w tym właśnie na sferę seksualną. Analogiczny i równie powszechny jest również wpływ złego odżywiania się, szczególnie żywnością przetworzoną czy też małej ilości ruchu i aktywności fizycznej. Prowadzi to do kłopotów z układem krążenia, sercem, cukrzycą, nadwagą – każdy ten element wpływa na możliwość osiągnięcia wzwodu. To oczywiście powoduje bardziej „fizyczne” problemy z erekcją. Mogą one też bazować na psychice, np. na obawie, strachu przed niepowodzeniem, niepewności siebie. Nie można także pominąć faktu, że spadek możliwości erekcji dotyka osób nadużywających nikotyny, alkoholu i innych używek. Stosunkowo rzadko problemem są natomiast czynniki pozostające poza kontrolą, jak choroby, schodzenia, urazy, terapie lekowe innych dolegliwości. Zwykle naprawdę niewiele trzeba, by można było samodzielnie coś zrobić w celu zmniejszenia problemów.
Co można zrobić?
Oczywiście samodzielna możliwość poprawy sytuacji nie zwalnia nas przed konsultacją z lekarzem. Ta powinna być przeprowadzona zawsze. Tym bardziej, że problemy z erekcją mogą być tylko objawem, np. raka prostaty. Często możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia farmakologicznego, jednak równie dobre może okazać się eliminowanie nie skutków, a przyczyn. Do tych należy między innymi zmiana trybu życia. Większa aktywność fizyczna, prowadzona regularnie kilka razy w tygodniu, potrafi zdziałać cuda. Zrezygnowanie lub ograniczenie używek, zwłaszcza nikotyny i alkoholu, w połączeniu z bardziej rozważną dietą również mają pozytywny wpływ na cały organizm.